![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Smycken / Pigtittare 7563039
*
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 april 2012
kl 19:07:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 21:24:04
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
5121 Armband
18k guld, med berlocker. Längd: 18 cm, vikt: 15,9 gr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 18:26
-
5120 Armband
silver, Filigranarbete, stenar. Längd: ca 20 cm. V..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:08
-
5129 Armring
+ ring, silver, Finland. Diameter: 2-6 cm. Vikt: c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:42
-
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:56
-
5161 Halsband
2 st, Lapis lazuli respektive bärnsten. Längd: 60-..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:03
*
Pigtittare
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 21:24:04 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
5121 Armband
18k guld, med berlocker. Längd: 18 cm, vikt: 15,9 gr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 18:26 -
5120 Armband
silver, Filigranarbete, stenar. Längd: ca 20 cm. V..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:08 -
5129 Armring
+ ring, silver, Finland. Diameter: 2-6 cm. Vikt: c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:42 -
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 19:56 -
5161 Halsband
2 st, Lapis lazuli respektive bärnsten. Längd: 60-..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
17 juni kl 20:03